Toukokuun 2025 toimintaa

Esterit toukokuussa: toinen ja kolmas tapaaminen
Estereiden toukokuun tapaamiset onnistuivat hyvin. Ryhmämme kasvoi seitsemällä uudella jäsenellä, ollen 32 tällä hetkellä.
- Maanantaina 5.5. tutustui 9 Esteriä EcoKampaamo Loisteen Henna Sassin opastuksella luonnonmukaiseen, hellävaraiseen ja kokonaisvaltaiseen hiustenhoitoon ja värjäykseen.
Mukava puolitoistatuntinen kului joutuisasti kiinnostavan aiheen parissa. Tarpeellista tietoa hiusten hoitoon saatiin kahvittelun lomassa. Niin kuin tiedetään, nälkä kasvaa syödessä, tästäkin aiheesta saatetaan toivoa vielä lisää jossain vaiheessa. Meidän naisten hiuksista riittää varmasti asiaa, ikä ja sen mukana tulevat muutokset tuntuvat olevan jokaisella aika-ajoin mielenpäällä.
- Tiistaina 20.5. saimme tutustua Kertun opastuksella, pari vuotta sitten palaneen vanhan Pappilan paikalle rakennettuun, uuteen Kempeleen Pappilaan. Siisteissä uusissa tiloissa voi järjestää jopa 50 hengen perhetilaisuuksia tai vastaavia.
Kierroksen jälkeen siirryimme pihapiirissä olevaan kotaan, jonne Aino ja Kerttu olivat järjestäneet meille kuumia makkaroita ja kahvit takkatulen ääressä nautittavaksi. Hyviltä maistuivatkin, kiittelivät kaikki 16 mukana ollutta Esteriä.
Suunnittelimme samalla kesän ajan tapaamisia, tosin kesä ei taida ihan riittää kaikkien toiveiden ja ideoiden toteuttamiseen. Siitä seuraa, että jatketaan niiden parissa syksyn ja talven aikana.
Kaikkiaan on hieno juttu, että meillä riittää halua ja intoa, sekä uusien kokemusten hankkimiseen että entisten tuoreistamiseen. rh-h

Kampaamon vierailuun osallistujat kuva Aino
Uuteen Pappilaan tutustuminen kuva Kerttu